Katılımcı Görüşleri - Ümit Akçakaya

14 Mayıs 2024

Ümit Akçakaya ile olan eğitim bana beklentimin çok daha üzerinde bir açılım sağladı. Bir şeyleri görme cesareti verdi. Önümde beliren yolları fark etme, daha önemlisi bana ait olan yolları ayırt etme , bu yollara girme cesaretini bulma yöntemlerini algıladım. Gruptaki hiç kimsenin eğitimden beklentilerini karşılamadan ayrıldığını hissetmedim. Verilen kaynaklar da çok anlamlı ve insana araştırma anlamında epey zaman kazandırıyor. körebe oynamıyorsun.

Ümit Hoca aynı zamanda grupta kimi neyle ne zaman yüzleştireceğini çok iyi sezen,bilen biri. grup çalışmalarının dinamizminin bireysel çalışmalara göre çok daha hızlı olabileceğini bir kez daha gördüm. Titiz ve düzenli , kuralları ,çerçevesi amacı net olan, bir sistemi var bu da katılımcıda güven uyandırıyor. Sizinle benzer soru işaretlerine sahip insanlarla da bir araya gelmek, kollektif ile barışmanıza katkıda bulunuyor. Türbülansların da bir anlamı olduğunu, korkmamayı, korkunun arkasındakini görmek için de arketiplerin dünyasına dalmayı öğreniyorsunuz.

ertelemeyin, bahane bulmayın yola girin derim..

sevgi, saygı ve teşekkürle..

Elif Demirsoy Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Atölyesine Katıldı

9 Mayıs 2024

Bu dönemde sembolizm dersine katılmak, benim için oldukça anlamlı bir deneyimdi. Sembollerin derin anlamlarını keşfetmek ve farklı kültürlerdeki ve zamanlardaki kullanımlarını anlamak, benim için büyüleyici bir yolculuktu. Derslerde derinlemesine tartışmalar yapmak ve fikir alışverişinde bulunmak, içsel bir keşif sürecine dönüştü.

Sembolizmin gündelik hayatta nasıl kullanılabileceğini anlamak, benim için özellikle ilgi çekiciydi. Kendi yaşamımda sembollerin gücünü fark etmek ve etkili bir şekilde kullanmak için ders materyallerini dikkatle inceledim. Bu, sembolizmin sadece akademik bir konu olmadığını, aynı zamanda günlük hayatımıza derinlemesine nüfuz etmiş bir kavram olduğunu fark etmemi sağladı.

Ödevlerde sembolizmi kendi yaşamımla bağdaştırmak ve kişisel deneyimlerimi paylaşmak, benim için çok değerli bir deneyimdi. Bu süreçte, sembollerin bireysel ve toplumsal düzeyde nasıl etkili olduğunu daha iyi anladım ve bu da benim için derin bir öğrenme deneyimi sağladı.

Sonuç olarak, sembolizm dersine katılmak, içsel bir keşif ve öğrenme yolculuğu oldu. Kendi deneyimlerimi sembolizmin ışığında görmek, benim için derin bir anlam taşıdı ve bu deneyimden çok şey öğrendim. Gelecekte de sembollerin ve sembolizmin gücünü daha derinlemesine keşfetmeye devam etmeyi umuyorum.

Nesrin Altınova İçe Bakış Uyanış ve Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Semboloji Atölyelerine katıldı

7 Mayıs 2024

Hayatın içindeki anlam arayışımda; bugüne kadar biriktirdiklerimin, ruhumda, benliğimde, varoluşumda her biri başka kılıkta nasıl ahenkle dans ettiklerini fark ettiren Ümit hocam ile Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Semboloji eğitimin 11. Grubunun az evvel son dersini tamamladık. 

Öğrenci hazır olmadan ustası gelmezmiş derler ya, aslında “her gelen”, ayağıma basıp içimdeki nasırların/korkuların/dirençlerin/savunma mekanizmalarının tuşlarına dokunan herkes ustammış benim!

Çok eğitime katıldım, hiçbirine haksızlık edemem, çünkü her biri beni “kendime, Jung’a ve Ümit hocamın sadelik ve ustalıkla anlattığı, anlatırken dinginlikle kişiyi yüzleştirdiği arketiplere” hazırlamış. 

Her hafta heyecanla katıldığım, bir sonraki haftaya kadar, yeni haftanın arketipsel sembolleri ile hayat tarafından da eğitildiğim, ödev okuma ve çalışmalarda bazı cevapları bulduğum, bulamadığım “çoğunun” cevabını gelen derste öğrendiğim, kişisel hadesimin karanlığından her kertede biraz daha soyunduğum, köklerimin ulaştığı cehennemden dallarımın cennete uzandığını keşfettiğim, cehennemimi de cennetim kadar sevmeye başladığım ve hatta cehenneme hediyeleri için teşekkür ettiğim, kahramanı uzakta ararken onun aslında kendim olduğunu anladığım, Ümit hocamın dersteki bir sözü ile en sevdiğim masalın hayatıma dair çözümlemesini kendimce yapmaya kalkışıp üzerine araştırdığımda sağlam bir gölgem ile yüzleştiğim ve hayatımda güzel değişikliklerin başladığı bu süreci; hediyelerimi toplayarak buruk bir sevinçle tamamladım. 

Bu vesile ile; bir zamanlar beni yutan animaya, içimdeki animusa tutunuşuma, hayatımda tekrar eden paternlere, babamın kızı oluşuma, gölgelerime, aydınlık yönlerime, çektiğim acılara, anlam arayışıma, oğlum Yunus’un doğumuyla düştüğüm balinanın karnına, tüm sorularıma, tüm hocalarıma, sezgilerime, dönem arkadaşlarıma, içimdeki yılmaz savaşçıya, Jung’a, en çok da taşların neredeyse çoğunu yerine oturtan anlatımı ve katkısı ile alan tutan ve fark ettiren Ümit hocama canı gönülden teşekkür ederim. 

Seneler evvel bir dost üzerinden gelen mesaj; bu akşam daha da derin bir anlam kazandı. 

“Hayal ile gerçek arasındaki fark

An

“Mucize”

Gülümse ki

Mucizen gerçek olsun

Keşke dememelisin

Sevdiğin zaman anlayacaksın

Mucizenin ta kendisisin.”

Çağrıyı alan, inatla arayan, düştükçe kalkan içimdeki Kahramanı daha çok seviyorum artık ve bir sonraki çalışmayı iple çekiyorum. Dilek Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Atölyesine katıldı.

30 Nisan 2024

Ümit hocamı çölde su bulur gibi bulmuştum. 

Kongrenin en son oturumunda, tüm enerjim bitmişken, birden uzunnn bir süre enerji dolacak kadar uyandırıp, canlandırmıştı hepimizi. 

Özümde bildiğimi, bilişime tercüme etmeme vesile oldu Ümit hocam. 

Bunu öyle naif, öyle şefkatli, öyle bilge bir yerden yaptı ki, razı olmamak mümkün değildi. 

Maceraya çağrı diyor kendi diliyle, 

Davet çok icabet edilesiydi...

Ruh, beden ve biliş hepsini ortak bir zemine çeken, aynı anda besleyen büyüten bir  eğitimdi. Ümit hoca cömert, dolu dolu ve şefkatli rehberliği ile bireyle beraber bütüne de dokunuyor. Nasıl olduğunu bazen anlıyor, bazen anlamıyorsunuz, netice mutlaka bir şeyler değişiyor. 

Birşeyi bilmek farklı, onu sindirmek daha farklı.

Ümit hoca bilen değil, yasayan, sindiren bir yerden rehberlik yapıyor.

Bilgiyi, gerçekle harmanlamak ve onu kullanılabilir hale getirmesi belkide alanda ki en ayırıcı özelliği. 

Jung bütünün yol ayrımlarını çok net belirlemiş kuramında. 

Evren boşluk kaldırmıyor ve bunu bilime kazandıran en önemli bilim insanlarından biri Jung.

Yaşama anlam katmak, yaşamı değerli kılmak, yaşamdan ve kendinden razı olmak için JUNG bulunmaz bir rehber. 

Ümit hocam muhteşem bir yansıtıcı.

Evvel refik, badel tarik...

Yol uzun, yolculuk uzun ve yolda olmak çok güzel 

Ümit hocamla her alanda karşılaşarak, desteklenerek yola devam 


Nilay Koç Kut Jung Temelli Danışmanlık eğitimine katıldı

29 Nisan 2024

Mitolojiye uzun yıllardır bir merakım var ve bu alanda okumalar yapıyorum. Bu zamana kadar amacım bir klinik psikolog olarak, insanın kendini, doğayı, yaratılışını nasıl anlamlandırdığını görmekti. Geçen yıl okumuş olduğum bir kitap sayesinde aslında mitler ve masalların sadece genel insanlık tarihine dair yüzeysel ip uçları olmadığını aynı zamanda insanın bireysel hayatına dair de çok fazla tema taşıdığını fark ettim. Bazı masallar, bazı mitler kendi hayatımda ve şahit olduğum hayatlardaki örüntüleri bire bir tamamlıyordu. Sonrasında arketipleri araştırmaya başladım. Jung’un teorisini yüzeysel olarak bilmeme rağmen okudukça derinleştiğini fark ettim. Okumanın yeterli gelmediği noktada bir arkadaşımın yönlendirmesiyle Ümit Hoca’nın ‘Jung Temelli Danışmanlık Eğitimi’ ile karşılaştım. Zamanlaması çok manidar oldu, tam zamanında yetişti diyebilirim. Eğitimin içeriği, sıralaması, kapsamı beklediğimden daha fazlasını sundu bana açıkçası ve Ümit Hoca’nın bir çok kaynaktan süzüp bilginin özünü bize aktardığını sonuna kadar hissettim. Bu kadar derinliği olan bir yola ancak iyi bir yol gösterenle girilebilir aksi takdirde insan kaybolabilir. Bu yolculukta yol gösteren olduğu için, bilgiyi en öz haliyle, hayatın içindeki versiyonunu da bize tanıtarak kapsayıcı bir şekilde aktardığı için Ümit hocama sonsuz teşekkür ediyorum. Yalnızca teorik bilgi öğrenmiş olsaydık, gölgenin ve diğer arketiplerin hayatımızı nasıl etkilediğini, nelere maruz kaldığımızı ya da nelerden mahrum kaldığımızı net bir şekilde göremezdik diye düşünüyorum. Bu vesileyle tekrar Ümit hocama ve 24 haftayı birlikte geçirdiğimiz grubumdaki canım arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Merve Çalışkan Gül Jung Temelli Danışmanlık Eğitimine katıldı

26 Nisan 2024

Sevgili Ümit Hocamla 10 hafta süren Gölge çalışması atölyemiz sona erdi. Bu süre sonunda bilgiyi entelektüel seviyede bilmekle, bilgiyi deneyimlemenin, içinden geçmenin ne denli fark yarattığını görmek benim için çok etkileyici idi. 30’larımın başında Ümit Hocamla karşılaşmış olmayı ve bu atölyeleri deneyimlemiş olmayı çok isterdim. İçimde çok uzun yıllardır görülmemiş parçalarıma nihayet yüzümü dönmüş, onları görmüş ve duymuş olmanın getirdiği bi dinginlik, barış ve huzur taşıyorum.  Çalışmayı yaparken zorlandığımız anlar ve zorlayıcı farkındalıklar yaşarken dahi Ümit Hocam’ın bilgisi, donanımı, rehberliği, alan tutuculuktaki hayranlık verici duruşu sayesinde her zaman güvende hissederek ilerleyebilmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.  Sevgili Ümit Hocam iyi ki varsınız, iyi ki sizi tanıdım.

Funda Şimşek Mitler ve Masallarla İçe Bakış Atölyesi ve Gölge Çalışmasına katıldı

25 Nisan 2024

Kendimi tanıma, anlama ve dönüştürme yolculuğumda ruhumun çekildiği ve çağrı aldığımı hissettiğim her sofraya oturdum. Bu zengin ve dönüştürücü sofralardan biri de sevgili Ümit Hoca'mın 'İçe Bakış& Uyanış Atölyesi' oldu. 

Evrensel bir çerçevede, bütüncül ve şefkatli bir içerikle ilmini bizimle cömertçe paylaşan; fark edişlerime, tekâmül yolculuğumun hâllerine, otantik benliğimle hizalanma yoluma sunduğu kıymetli katkıları ve rehberliği için sevgili Ümit Hoca'ma gönülden teşekkür ederim.

Rüyalarımın dönüştüğü, potansiyelimin tezahür etmeye başladığı, egom ile dostane bir ilişki kurmaya evrildiğim bir süreçti.  Eğitim Jung ekolü perspektifinde hazırlanmış olmakla birlikte, Ümit Hoca'mın birçok disiplinden damıtarak aktardığı bilgiler, 'dünya insanı' olabilme özüne yaraşır bir üslûpla usul usul sofrada yerini alıyor. İyi ile kötünün, doğru ile yanlışın ötesinde bir yer arıyorsanız veya bu ruha ulaşmayı arzu ediyorsanız, daha bütün daha dengede ve zihin/beden/ruh yapısının hizaya gelmesini diliyorsanız, sizin de bu bereketli, kuşatıcı sofraya buyurmanızı dilerim efendim.


Saime Korkmaz İçe Bakış Uyanış Atölyesine katıldı

24 Nisan 2024

Acaba otuzlu yaşlarımdayken Dr. Ümit Akçakaya'nin Yotube’daki her biri çok değerli bilgiler barındıran  "Arketip" videolarını ve online eğitimlerini keşfetmis olsaydım hayatım nasıl olurdu diye zaman zaman içimden geçiriyorum. Benim gibi seyahat etmeye ve yeni birşey öğrenmeye meraklı ben, nedense 40 yaşıma ayak basana kadar kendimi keşfetmeye yönelik bir içsel seyahat yapmayı akıl edememişim. Neyseki Ümit Hoca rehberliğinde bu mümkün oldu. Onun bilgeliği, karanlık taraflarımı keşfe çıkarken bir meşale gibi yolumu aydınlattı. 

 Eğer siz de tekrar eden, ilişkilerinizde kriz olarak ortaya çıkan davranış örüntülerinizin kaynağını bulmak isterseniz, artık yetişkinlikte işlevini yitirmiş, bir türlü anlam veremediğiniz savunma mekanizmalarınızı bırakmaya niyet ederseniz, eylemlerinize bilinç koymanın yaratacağı o müthiş hafifleme hissini yaşamak isterseniz "Gölgeler Atölyesi"ni çok tavsiye ederim. Ayrıca atölyenin bir grup çalışması olması da başkalarının gölgeleri ile yüzleşirken, sizin de kendi tetiklendiginiz noktalara şahit olmanız açısından çok değerli.  

 C. G. Jung temelli uzmanlığı, müthiş bir alan tutucu ve kapsayıcı olması,  bilgi aktarımındaki ustalığı ve cömertliği ile Dr. Ümit Akçaya’nın eşsiz bir rehber olduğunu da belirtmek isterim. 

Kadriye Karakaş Rohani Gölge Çalışmasına katıldı

23 Nisan 2024

Sevgili Ümit’in hepsi birbirinden kıymetli olan üç çalışmasına katıldım. Ayrı ayrı dinamikleri olan bu çalışmalar arasından ben açık ara en çok etkileyeni “Gölge Çalışması” oldu. On haftalık süre boyunca gerçekten kendimden birer parça bulduğum çok değerli arkadaşlar ile yürüdüğümüz yolu kelimelerle anlatmak çok da kolay değil. “Ben niye hep aynı sorunları yaşıyorum” diye kendine soran, “Ben neden bu duygudan kurtulamıyorum” diye yakınan, “Ben artık yetişkin bir birey olarak yaşamaya başlamak istiyorum”  diyen herkesin yaşaması gereken bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Ümit’in mahir ve kapsayıcı rehberliğinde iç dünyanıza yapacağınız bu yolculuğun hayatınızdaki belki de en benzersiz ve bir o kadar da mucizevi bir deneyim olacağını bilmenizi isterim. Kim bilir belki bu satırları okuyan sen ile bir gölge çalışmasında yollarımız kesişiverir. Çünkü hepimizin yolculuğu ömür boyu…

Özlen Köprülü Arketipsel Semboloji Atölyesi, Jung Temellii Danışmanlık Eğitimi ve Gölge Çalışmasına katıldı

23 Nisan 2024

Gölge çalışması Görüşlerim; 10haftalık süreçte her birimizde " DEVRAN EDEN ALEMLERİ, SEYRAN ETTİRİP, " Açığa çıkan herşeyle HAYRAN OLDURUP kahramanın sonsuz yolculuğuna açtığınız ve tuttuğunuz güvenle alanla çıkarttığınız için sonsuz teşekkür ve şükranlarımla.

Binnaz Taşdemir Gölge çalışmasına katıldı
Açılacak eğitim ve etkinliklerden haberdar olmak için iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz
Bilgi Alın
Bilgi Alın
İletişime Geçin
Resepsiyon
Ümit Akçakaya
+90 (532) 585 2381