Tavsiye Yazılarım - Ümit Akçakaya

28 Ocak 2023

Ümit hocam öncelikle yaptığınız atölye ve gölge çalışmalarında ister online ister yüz yüze olsun, kapsayıcılığınız, alan tutuşunuz, empati ve şefkatle yaklaşmanız,  destekleyici tavırlarınızı çok değerli buluyorum. Çünkü gölge ile yüzleşme cesaret isteyen ve şefkatle desteklenilmesi gereken bir süreç ve bu anlamda insanın size güvenle teslim edebilmesi çok mümkün oluyor. Bununla birlikte bilgi aktarımındaki cömertliğiniz  yoğun uygulama yaparak bizi zorlayan parçalarımızın dönüşümüne ağırlık vermeniz bizi çok besliyor. Şunu itiraf etmeliyim ki son dönem üzerimde yaptığınız gölge çalışmalarıyla potansiyellerimi daha çok açığa çıkarmaya başladım ve çok şükür ki ruhumun gerçekten özgüşmeye başladığını, daha kendim olabildiğimi hissettim.. Bu tarif edilemeyecek, hasret kaldığım bir duyguydu. Her şey için çok teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş

Ülkü Nazlım Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

21 Ocak 2023

Bazen bir çağrı gelir çok derinlerden, ne olduğunu, nereden geldiğini sesin kime ait olduğunu anlamaya çalışıp, soran gözlerle etrafına bakınırken bir ipucu yakalar insan. Peşine düşme, ne olduğunu anlama cesareti varsa, kendini ve hayatı anlamanın bir çok yoluna ulaştırır ipuçları… Ben de kendi hikayemde “Arketipsel Semboloji” atölyesine katılırken benzer duygular içerisindeydim. Bir elimde sıkı sıkıya tuttuğum mum ışığımla karanlıklarda gezinirken; esen rüzgardan, yağan yağmurdan ve bazen de kendi nefesimden korumaya çalışırken ışığımı, hayatta aslında -görmeyi seçersek- başka yollar, seçenekler de olduğunu fark edip, arketiplerin içimdeki gizli gücünü hissedip, zorlu durumların üstesinden nasıl gelebileceğimi farklı ve somut şekilde görebildim. 

Yaşadıklarımın masum, yetim, savaşçı, gezgin, fedakar, büyücü arketiplerindeki karşılığını görünce evet şaşırdım çok ama kendime, davranışlarıma, hayatımda başıma gelenlere başka bir gözle bakabildim. Güçlendim, kendime gülümsedim. Kendimi daha çok sevdim ve affettim kendimi. 

Her şey için teşekkür ederim.

Rabia Ş. İçe Bakış Uyanış Online Atölyesi ve Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

21 Ocak 2023

"Dr Ümit Akçakaya bu eğitimle, insanlığın ortak kapılarının anahtarını, bir de yolu adım adım işaretleyen bir haritayı bırakıyor elinize. Herkese, özellikle yaratıcı işlerle uğraşanlara çok tavsiye ederim. En çok faydalandığım, ilham aldığım eğitimlerden biri oldu, çok çok güzeldi, tekrar teşekkürler"

Zeynep Yıldız İçe Bakış Uyanış Online Atölyesi ve Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

17 Ocak 2023

Ümit Akcakaya'nın İçe Bakış& Uyanış ve daha sonra Arketipsel Semboloji eğitimlerini aldım .Her ikisi de birbirini tamamlayan ve zenginleştiren eğitimlerdi. Ümit derin bilgisi, açık ve akıcı anlatımı ve verdiği örneklerle sizi kendi kahramanınız olma serüvenine çıkarıyor. Bu yol kaynağını binlerce yıllık insanlık âleminin ortak okyanusundan alıyor. Mitoloji,felsefe,tarih,sosyoliji,ezoterizm,simya vb..alanlara göndermeler yaparak kendi komplekslerini, savunma sistemlerini, gölgelerini fark etmeni-bu alanda yol almanı-ciddi biçimde sağlıyor. Kimi zaman kahkalarla kimi zaman ruhumun en derin köşelerine dokunan eğitim sürecimiz oldu. Her eğitimde keşke bitmese dedim. Her insanın mutlaka deneyimlemesi gereken konular. Paylastığın değerli kaynaklar ,filmler, videolar için de sonsuz minnettarım, Ümit'e ne kadar teşekkür etsem azdır. Eline emeğine, gönlüne sağlık

Havva Ak İçe Bakış Uyanış Online Atölyesi ve Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

17 Ocak 2023

Atölye çalışmasına karar verdiğimde hangi persona kimliğinle katılacaksın sorusunu sormuştum kendime. Daha önce herhangi bir atölyeye katılmadığım içinde beklentim hakkında da hiç bir fikrim yoktu. En önemlisi de güçlü kimliğimle gelerek sarsılmadan çıkmak istemiştim ki mekana ilk adımı attığım andan itibaren atmosferin ve sizin bize yansıttığınız samimiyet bütün personalarımı bir kenara bırakarak kendim olma fırsatı verdi. İki günlük atölye çalışması sürecinde yaşadığım her an farkındalık ve dönüşümler ile dopdolu geçti. Bu atölye ile geçmiş deneyimlerim ile bağ kurarak kendi iç dünyamı ve yaşamı anlamlandırmayı öğrendim. Bana kazandırmış olduğunuz farkındalıklar ve kazanımlar için teşekkür ederim.

Meryem Esen Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Yüzleşme Ankara Atölyesine Katılan

17 Ocak 2023

Bir çok öğretiyi bütünleyerek, çok boyutlu anlatımı ile ufuklarınızı açıyor. Sistemi anlamanızı kolaylaştıran, tekamül yolculuğunuzda kilometre taşı eğitimlerden biri. Sadece bir eğitmenin anlattığı değil, dönüş yolculuğunda bilgeliğini bu eğitimler yoluyla bütüne katkı sunarak paylaşan bir bilgenin eğitimleri.

Hande A. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

7 Kasım 2022

12 haftalik Ice Bakis ve Uyanis atölyesine katildim. Konu ile ilgili az bir önbildim mevcuttu. Bu egitim boyunca ve sonrasinda Ûmit´i bircok konuda takdir ettim. Öncelikle konulari örneklemesi, bizimle iletisim sirasinda çözümlemesi, bir miktar yasanan ani terapi anina cevirmesi süperdi.  Gündelik yasamdan örnekler ile konuyu, karmasik olan bölümleri netlestirmesi anlamamiz icin cok degerliydi. Ayrica erkek ve uzman olarak kendi gölgelerinden bahsetmesi ya da kendisinin de bir yolculukta oldugunu bize ifade etmesi bence onu az bulunur kiliyor olabilir. Umarim atölyeleri devam eder ve daha cok kisiye Jung, Campbell konulari bu samimi, acik ve anlasilir bir iletisimle aktarilir.   


Esra Nilsson İçe Bakış & Uyanış Atölyesine Katılan

31 Temmuz 2022

İçe bakış & Uyanış atölyesinde ; Jung'u ve psikoloji kuramlarını daha yakından tanıma fırsatı buldum. Öğrendiğim bilgiler ve kavramlar yaşadıklarımı yeniden gözden geçirmeye ve farklı bakış açısıyla değerlendirmeme neden oldu. Benim açımdan her hafta dolu dolu geçti. Ümit Hoca konulara çok iyi hazırlanmış ve farklı konulardan çok öğretici ve ufuk açıcı sentez oluşturmuş böylelikle her oturum farklı bir maceraya dönüşüverdi. Kahramanın sonsuz yolculuğu & arketipsel sembolojisi; Daha önce tam öğrenemediğim ve çok merak ettiğim arketipleri Ümit Hocanın özverili hazırlığı sayesinde tatmin edici bir seviyede görmüş oldum. Bu zaman kadar deneyimlediğim tüm ilişkilerde kendimi ve  karşı tarafı arketiplerle ve kahramanın sonsuz yolculuğundaki aşamalarla değerlendirmek geçmişi algılayışımı tamamen değiştirdi.

Enver Karaömer Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

31 Temmuz 2022

Mitoloji ve sembollere merakımla çıktığım yolda anlamlı bir tesadüf çıkardı kursu karşıma. Ümit hoca rehberliğiyle, sonsuz yolculuklarımıza ve yolculuğumuzun seyrini belirleyen arketiplere dair aradığımdan fazlasını cömertçe paylaştı bizimle. Kursun ilk haftalarında dönüşümüm başladı ve öncesinde hayatımdaki yer yer kaotik durumlar çözülmeye başladı. Çözülmeyenlere dair de ümidim arttı; yolculuğun hakkını verdiğim müddetçe bir gün çözülecekler onlar da. Kurstan yollarımızın tekrar kesişmesi umuduyla tatminkar bir sekilde ayrıldım.

Ersin Pınar Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

31 Temmuz 2022

Edebiyat fakültesindeki öğrencilik yıllarımdan bu yana içimde taşıdığım kitap yazma hayalim pandemi döneminde beni online yazarlık atölyelerine yönlendirdi. Oğlumun doğumuna hazırlanırken  ise çocuk edebiyatı ile daha yakından ilgilendim ve oradaki eksikliği gördüm. Karakterlerimi kafamda oluşturmaya başladığımda ise psikoloji ve arketiplerle karşılaştım, işte o noktada Ümit Hocayla yollarımız kesişti, iyi ki kesişmiş, hiç bilmediğim bir dünyaya girmişim. Daha doğrusu yönetmen torpiliyle dizi çekim platformuna girip tanıdığın oyuncuları ilk defa yakından izlermiş gibi, Ümit Hoca rehberliğinde bildiğim dünyanın bilmediğim perde arkasını görmeye davet edilmişim. Başlarda anlamakta zorluk çektim, inancımla tam bağdaşmayan noktalarda biraz bocaladım ama her derste ufkumu açan yeni bir bilgi oldu. Öyle ki eğitimin her aşamasını kendimle ilgili bir başka yanımı keşfetmenin şaşkınlığıyla bitirdim. İnsan bazen kendini bile yanlış anlayıp yargılayabiliyormuş ve sonradan senin o zamanki halini senden daha nesnel anlayan ve anlatan bir bilgi/öğretmen geldiğinde o durumun olağanlığını  ve bilinirliğini sana şefkatlle kabul ettiren yeni bir anlayış yaşanıyormuş. 

Eğitimlerle birlikte öğrendiklerimi evdekilere aktarırken sohbet konularım değişti. Annem her arketipe uygun bir akraba buluverdi, sohbetlerimiz  renklendi. Hiç konuşmadığımız anılar ortaya çıktı, X amca neden herşeyi şakaya vuruyormuş, cadı deyip geçtiğimiz X yenge aslında nasıl da potansiyel bir şifacıymış gibi insanlara bakışımız değişti.

"Bak bu davranışın kahramanın şu şu yanı" dediğimde eşim kahraman diye iltifat ediyorum sandı, ben eleştirmenin daha rafine bir yolunu bulmuştum..

Anlatmaya çalışırken anlamadığımı farkedip daha çok okumaya ve araştırmaya başladım. Yeni ilgi alanımı buldum; psikoloji, Yung, arketipler, içsel yolculuğum..

Cömert kaynak paylaşımları ve kendi hayatından kattığı bilge deneyimleriyle samimi anlatımı için Ümit Hocama çok teşekkür ederim.

Leyla Küçük Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan
Açılacak eğitim ve etkinliklerden haberdar olmak için iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz
Bilgi Alın
Bilgi Alın
İletişime Geçin
Resepsiyon
Ümit Akçakaya
+90 (532) 585 2381