Tavsiye Yazılarım - Ümit Akçakaya

31 Temmuz 2022

İçe bakış & Uyanış atölyesinde ; Jung'u ve psikoloji kuramlarını daha yakından tanıma fırsatı buldum. Öğrendiğim bilgiler ve kavramlar yaşadıklarımı yeniden gözden geçirmeye ve farklı bakış açısıyla değerlendirmeme neden oldu. Benim açımdan her hafta dolu dolu geçti. Ümit Hoca konulara çok iyi hazırlanmış ve farklı konulardan çok öğretici ve ufuk açıcı sentez oluşturmuş böylelikle her oturum farklı bir maceraya dönüşüverdi. Kahramanın sonsuz yolculuğu & arketipsel sembolojisi; Daha önce tam öğrenemediğim ve çok merak ettiğim arketipleri Ümit Hocanın özverili hazırlığı sayesinde tatmin edici bir seviyede görmüş oldum. Bu zaman kadar deneyimlediğim tüm ilişkilerde kendimi ve  karşı tarafı arketiplerle ve kahramanın sonsuz yolculuğundaki aşamalarla değerlendirmek geçmişi algılayışımı tamamen değiştirdi.

Enver Karaömer Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

31 Temmuz 2022

Mitoloji ve sembollere merakımla çıktığım yolda anlamlı bir tesadüf çıkardı kursu karşıma. Ümit hoca rehberliğiyle, sonsuz yolculuklarımıza ve yolculuğumuzun seyrini belirleyen arketiplere dair aradığımdan fazlasını cömertçe paylaştı bizimle. Kursun ilk haftalarında dönüşümüm başladı ve öncesinde hayatımdaki yer yer kaotik durumlar çözülmeye başladı. Çözülmeyenlere dair de ümidim arttı; yolculuğun hakkını verdiğim müddetçe bir gün çözülecekler onlar da. Kurstan yollarımızın tekrar kesişmesi umuduyla tatminkar bir sekilde ayrıldım.

Ersin Pınar Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

31 Temmuz 2022

Edebiyat fakültesindeki öğrencilik yıllarımdan bu yana içimde taşıdığım kitap yazma hayalim pandemi döneminde beni online yazarlık atölyelerine yönlendirdi. Oğlumun doğumuna hazırlanırken  ise çocuk edebiyatı ile daha yakından ilgilendim ve oradaki eksikliği gördüm. Karakterlerimi kafamda oluşturmaya başladığımda ise psikoloji ve arketiplerle karşılaştım, işte o noktada Ümit Hocayla yollarımız kesişti, iyi ki kesişmiş, hiç bilmediğim bir dünyaya girmişim. Daha doğrusu yönetmen torpiliyle dizi çekim platformuna girip tanıdığın oyuncuları ilk defa yakından izlermiş gibi, Ümit Hoca rehberliğinde bildiğim dünyanın bilmediğim perde arkasını görmeye davet edilmişim. Başlarda anlamakta zorluk çektim, inancımla tam bağdaşmayan noktalarda biraz bocaladım ama her derste ufkumu açan yeni bir bilgi oldu. Öyle ki eğitimin her aşamasını kendimle ilgili bir başka yanımı keşfetmenin şaşkınlığıyla bitirdim. İnsan bazen kendini bile yanlış anlayıp yargılayabiliyormuş ve sonradan senin o zamanki halini senden daha nesnel anlayan ve anlatan bir bilgi/öğretmen geldiğinde o durumun olağanlığını  ve bilinirliğini sana şefkatlle kabul ettiren yeni bir anlayış yaşanıyormuş. 

Eğitimlerle birlikte öğrendiklerimi evdekilere aktarırken sohbet konularım değişti. Annem her arketipe uygun bir akraba buluverdi, sohbetlerimiz  renklendi. Hiç konuşmadığımız anılar ortaya çıktı, X amca neden herşeyi şakaya vuruyormuş, cadı deyip geçtiğimiz X yenge aslında nasıl da potansiyel bir şifacıymış gibi insanlara bakışımız değişti.

"Bak bu davranışın kahramanın şu şu yanı" dediğimde eşim kahraman diye iltifat ediyorum sandı, ben eleştirmenin daha rafine bir yolunu bulmuştum..

Anlatmaya çalışırken anlamadığımı farkedip daha çok okumaya ve araştırmaya başladım. Yeni ilgi alanımı buldum; psikoloji, Yung, arketipler, içsel yolculuğum..

Cömert kaynak paylaşımları ve kendi hayatından kattığı bilge deneyimleriyle samimi anlatımı için Ümit Hocama çok teşekkür ederim.

Leyla Küçük Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

2 Temmuz 2022

Bir eşik geçildi, bir perde kalktı, ardından bir kapı açıldı ve yol önümde beliriverdi.  Eşzamanlılık çalıştı ve yol arkadaşım ve rehberim sevgili Dr. Ümit Akçakaya ile karşılaştım.  Heyecanlı bir yolculuğa başladığımızı hissediyorum.  Dopdolu bir 4 günün sonunda şimdiden dönüşümün enerjisi ile doluyum ve keşiflerimiz sürecek biliyorum.

Suha Arda Alkan İçe Bakış & Uyanış Foça Psiko Kampına Katılan

2 Temmuz 2022

Bir metafor ile başlamak istedim, “ kurbağalar gökyüzünü içinde bulundukları çukur kadar zannederlermiş”.. yıllar önce bir yöneticimden duymuştum, kendinizi sınırlamayın  demek istemişti. Ancak bende şunu öğrendim ki, senin dışında olanları fark etmek veya anlamak için önce içinde olanı biteni anlaman gerekiyormuş. Kendi içimde olanı biteni anlamam da bana harika bir deneyim sunan “İçe bakış uyanış Foça psiko kamp”,  bu kampı hazırlayan Psikoterapist Dr. Ümit Akçakaya ve diğer katılımcılara çok teşekkür ederim.

Sezer G. İçe Bakış & Uyanış Foça Psiko Kampına Katılan

30 Haziran 2022

Sevgili Ümit Hocam, öncelikle size ve sizin gibi toplumumuza faydalı, kaliteli ve bilinçli eğitimler veren, düzenleyen insanlara teşekkür ediyorum. Anlatımınız o kadar net ve anlaşılır ve o kadar muhteşemdi ki öncelikle kendime faydalı olabilmenin gururunu daha ilk derste yaşadım. Hap bilgileri etkileyici ve hayata geçirici şekilde anlatmanız çok ama çok güzel…Üçüncü bir göz olarak kendimi görebilmeyi deneyimlememe vesile oldunuz. C. Jung felsefesindeki arketipler muazzam ; tekrar kendimi keşfetmem için adeta alet çantası oldu. Çok özel katılımcı grubuyla birlikte verimli ve keyifli bir dört gün geçirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yolumuzun tekrar kesişmesi dileğiyle..

Tülin Tan İçe Bakış & Uyanış Foça Psiko Kampına Katılan

31 Temmuz 2022

Kahramanın Yolculuğu semineri bana tam zamanında tam ihtiyacım olanı verdi.Zengin içeriği ve Akıcı anlaşılır anlatımı için Ümit hocaya sonsuz teşekkürler

Filiz Başol Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi Online Atölyesine Katılan

29 Haziran 2022

Sevgili Ümit hocamı Foça’da düzenlemiş olduğu ‘İçe bakış ve Uyanış’ kampında çok özel bir katılımcı grubuyla yüz yüze dinleme şansını yakaladım. Yüksek enerjisi, bilgisi, iletişimi ve yaklaşımı ile kendimi bulma yolculuğunda rehberlik edip çok özel bir deneyim yaşattı.4 günlük kamptan çok güzel tecrübeler ve anılar biriktirerek ayrıldım. Kamp algısını deniz keyfi ve eğlence ile yıkıp ders sonrasında çok keyifli zaman geçirmemizi sağladı. Kendimi daha iyi tanımamı ve gölgelerimle yüzleşmemi sağladığı İçin kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki tanıdım kendisini yeni eğitimlerini heyecanla bekliyorum…

Nergis Yenihayat İçe Bakış Uyanış Foça Psiko Kampına katılan

17 Mayıs 2022

Ümit hocaya arketipsel eleştiri yöntemini anlatacağım sunumu hazırlarken denk geldim. İlk önce kendisini “kapalı çarşı” örneğini anlattığı videoyla tanıdım ve daha sonra kendimi arketipleri, kollektif bilinçdışını ve Carl Gustav Jung’u araştırırken buldum. Bu konuya olan ilgim oldukça arttı ve biraz araştırmaya başladım. Araştırmalarımın sonu hep Ümit Akçakaya’ya çıktı. Kendi kendime dedim ki tez konumu arketiplerle ve kahramanın sonsuz yolculuğu ile ilgili seçmeliyim ve bununla ilgili eğitimler almalıyım. Önce Ümit hocanın İçe bakış ve Uyanış atölyesine katıldım. Daha sonra eğitimimi bu atölyenin devamı niteliğinde olan Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Arketipsel Sembolojisi adlı atölyeyle pekiştirdim. Akademik çalışmalar için katıldığım atölyelerde adeta kendimi buldum ve kendimle yeniden tanıştım yüzleştim diyebilirim. İnceleyeceğim eserdeki kahramanın yolculuğuna bakacakken kendi hayatımdaki yolculuğa odaklandım. Çünkü kendi yolumu bulmadan anladım ki başka yolculukları tam anlamıyla anlayamam. Kendisi eğitimlerde konuya olan hakimiyetiyle ve sıcakkanlılığıyla olsun sizi her dakika canlı ve dinç tutmayı başarıyor. Online olduğu için sıkılırım sürekli dinleyemem diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü hiç sıkılmaya fırsatınız olmuyor. :) Kendisine çok teşekkür ediyor ve bir daha kendisiyle yolumuzun kesişmesini umuyorum.

Şeyma Erdoğan İçe Bakış & Uyanış Atölyesi ve Arketipsel Semboloji Atölyesine Katılan

14 Mayıs 2022

Bu yorum Umit Akcakaya'nin 12 Haftalik Ice Bakis Uyanis Egitimi icindir. Carl Gustav Jung'un insanin mayasini muhtesem bir derinlikle yorumladigi analitik psikoloji kurami isiginda hazirlanmis bu egitimde Umit Akcakaya size butun hayatinizi degistirecek bir kapi aciyor. Samimi, berrak ve bir o kadar da etkili anlatimi ve saglamis oldugu destekleyici kaynaklariyla hayata bakisinizi gercekten degistiriyor, surekli girdiginiz cikmaz sokaklari size farkettiriyor ve sebepleri uzerine sorgulatiyor. Isini severek yapan bir insanin coskusunu goruyorsunuz 12 hafta boyunca. Benim icin cok verimli, beklentimin otesinde bir egitim oldu ve herkese tum kalbimle tavsiye ederim. Bu egitimi aldiktan sonra kendinize, etrafiniza, dunyada olup bitenlere, izlediginiz filmlere, okudugunuz kitaplara herseye bambaska bir persspektifle bakacaginizdan eminim.

Ayşem İçe Bakış & Uyanış Atölyesine Katılan
Açılacak eğitim ve etkinliklerden haberdar olmak için iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz
Bilgi Alın
Bilgi Alın
İletişime Geçin
Resepsiyon
Ümit Akçakaya
+90 (532) 585 2381