MİTLER ve MASALLARLA İÇE BAKIŞ

"Masallar, çocuklara uyumaları; yetişkinlere ise uyanmaları için anlatılır."

                                                                                              Jorge Bucay


Bu atölyemizle birlikte masalların ve mitlerin büyülü dünyasına adım atacağız. Masallar ve mitler içsel dünyamızın karmaşıklığını ve evrenin gizemlerini anlamaya yönelik bir anahtardır. Masallar ve mitler, sadece bir hikaye anlatma etkinliği değildir; aynı zamanda derin anlamların, sembollerin, arketiplerin ve hayatın içsel bilgeliğinin bulunduğu bir yolculuktur. Onlar birer sihirli anahtar, gizemli kapılar ardında saklı olan bilgeliktir.

Masalların ve mitlerin derinliklerinde saklı olan bilgelik, hikâye anlatıcısı Eda Bayraktar'ın aktarımıyla anlatılacak ve Psikoterapist Dr. Ümit Akçakaya'nın psikolojik analizleriyle katılımcılarıyla birlikte interaktif bir şekilde yorumlanacak ve anlamlandırılacaktır. Böylelikle katılımcılar, masalların ve mitlerin taşıdıkları sembolik mesajları günlük yaşamlarına nasıl entegre edebilecekleri konusunda ilham verici bilgiler edinecektir.

Her masal ve mit, içsel bir aydınlanma ve öğrenme sürecine bir kapı aralayarak katılımcılara masalların ve mitlerin büyülü atmosferini yaşama imkânı sunar. Kendin olmak, denge, yeniden doğuş, bilgelik, özgürlük temalarına dokunacağımız bu atölye ile sizi eşsiz bir yolculuğa davet ediyoruz.


1. Oturum (1 Ocak 2024 Pazartesi): Masalların Büyülü Dünyasında "Kendin Olmak"

"Kendin olma" temasıyla birlikte kahramanın yolculuğunu ele alacağımız bu oturumda; kendini keşfetmek, gerçek benliğini bulmak ve özgürce kendimiz olmak konuları ele alınacaktır. Bu temaya uygun masallar ve mitler aracılığıyla, kendimizi tanımaya yönelik içsel serüvene çıkacağız ve her bir hikâye bizleri, kendi gölgesini takip ederek kendi olmanın gücünü keşfetmeye yönlendirecek.

2. Oturum (8 Ocak 2024 Pazartesi): Dengeyi Keşfetmek

"Denge" temasını ele alacağımız bu oturumda bedensel, zihinsel ve ruhsal dengeyi nasıl kurabileceğimize dair ipuçları sunulacaktır. Masal ve mitlerin içeriğinde denge ve ölçülülüğün önemi vurgulanır ve denge, özgürleşme yolumuzda geliştirmemiz icap eden bir unsurdur.

3. Oturum (15 Ocak 2024 Pazartesi): Yeniden Doğuşun Gücüyle Dönüşmek

"Yeniden doğuş" temasını ele alacağımız bu oturumda; Masal ve mitlerin, bir dönüşüm sürecini de simgelediğine vurgu yapılacaktır. Bu oturumla kendi yaşamlarımızda birçok farklı seviyede gerçekleşen yeniden doğuşları keşfedecek ve bu dönüşümleri pozitif bir şekilde yönlendirmenin yollarını bulmaya çalışacağız.

4. Oturum (22 Ocak 2024 Pazartesi): Bilgeliğin Işığında Aydınlanma

"Bilgelik" temasını ele alacağımız bu oturumda masalların ve mitlerin derinliklerinde saklı olan bilgelik, bu bilgeliği günlük yaşama nasıl dahil edebileceğimiz konusunda ilham verici paylaşımlara yer vereceğiz.

5. Oturum (29 Ocak 2024 Pazartesi): Özgürlüğün Kanatlarıyla Uçmak

"Özgürlük" temasını ele alacağımız bu oturumda, özgürlüğün ne demek olduğunu hissettirecek masallar ve mitlere yer vereceğiz. Bizi sınırlandıran, özgür olmamızın önüne geçen zincirlerimizden kurtulmanın ve gerçek özgürlüğümüzü bulmanın anahtarını da bu oturumda keşfetmeye çalışacağız.


"Günümüzde nevrotik denen insanlar, insanların henüz mitlerden kopmadıkları bir çağda yaşasalardı pek çoğu nevrotik olmazdı.” 

                                                                                    Carl Gustav Jung


Atölye Tarih ve Saatleri

1. Oturum  1 Ocak 2024 Pazartesi 20:00 - 23:00 (TR saati)
2. Oturum 8 Ocak 2024 Pazartesi
20:00 - 23:00 (TR saati)
3. Oturum 15 Ocak 2024 Pazartesi 20:00 - 23:00 (TR saati)
4. Oturum 22 Ocak 2024 Pazartesi
20:00 - 23:00 (TR saati)
5. Oturum 29 Ocak 2024 Pazartesi
20:00 - 23:00 (TR saati)


Kimler Katılabilir? Online olarak gerçekleşecek bu etkinliğimiz, içindeki çocuğa kulak vermeye ve masalların ve mitlerin sembolik dilini keşfetmeye hazır herkese açıktır.*

* İnteraktif paylaşıma dayalı ve birbiriyle bağlantılı içerikler olacağı için her katılımcının tüm oturumlara katılması beklenmektedir ve kayıt paylaşımı yapılmamaktadır. Ancak mücbir bir sebep sunulursa katılımcı atölye boyunca katılamadığı 1 kaydı izleyebilir.

İletişim: +44 7438 525794 (Whatsapp mesajı yolu ile iletişime geçeniz lütfen)

Ücret: 3.000 TL

Ödeme: 

Ümit Akçakaya

IBAN: TR07 0004 6002 4288 8000 0776 39 

(Akbank)

Ödeme yaptıktan sonra makbuzu whatsapp yoluyla 0532 585 2381 numaralı hatta iletmenizi rica ediyoruz.


 *açıklama kısmına isminizi yazabilirsiniz


Eda Bayraktar

TR720003200000000060891636

(CEPTETEB)

Ödeme yaptıktan sonra makbuzu whatsapp yoluyla +44 7438 525794 numaralı hatta iletmenizi rica ediyoruz.


*açıklama kısmına isminizi yazabilirsiniz


Eğitmenler

            Eda BAYRAKTAR

          (Hikaye Anlatıcı & Storytelling Academy İngiltere Direktörü)

Profesyonel iş hayatına farklı şirketlerin eğitim, iletişim ve pazarlama departmanlarında çalışarak başladı. Eğitim programları direktörü ve eğitmen olarak eğitimlerin organizasyonundan, tasarımına, eğitimin sahada verilmesinden değerlendirilmesine kadar farklı birçok görevde rol aldı. Avrupa’nın en önemli eğitim kuruluşlarından biri olan EPTO’da yetişkin ve akran eğitimi üzerine çalıştı. 

Eda, 2015 yılında kurumsal tecrübesini, hikaye anlatıcılığı ve eğitmenlik tecrübesiyle birleştirerek kardeşi ve ortağıyla birlikte Türkiye'nin akademik temelli ilk Hikayeleştirme Akademisi olan Storytelling Academy’i kurdu. Kişilerin, kurumların, markaların, kendi hikayelerini keşfedip anlatmalarına yardımcı olmak amacıyla binlerce eğitim, danışmanlık ve koçluk verdi.

2015 yılında Birleşmiş Milletler’in desteklediği dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan, JCI (Junior Chamber International) Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından İnsani ve Toplumsal Liderlik dalında (TOYP) 1.lik ödülünü kazandı. Dünyanın en büyük sosyal girişimcilik ağı olan Ashoka tarafından fark yaratan sosyal girişimcilerden biri olarak ChangemakerXchangeprogramına seçildi.

Sosyoloji lisansı üzerine, Eğitsel Tasarım ve Teknolojileri üzerine masterını tamamladı. Yüksek lisans tezini “Hikayeleştirme ve Kahramanın Yolculuğu Hikaye Tasarımı” üzerine yaptı. Çocuk ve yetişkinlerin hikaye anlatma ve tasarlama becerilerini geliştiren Türkiye’nin akademik temelli ilk Hikaye Yaratma Oyunu Kulenga’nın (Storytelling Game) yaratıcılarından biri oldu.

British Council sponsorluğuna hak kazanarak, İngiltere’de bir şirketten davet aldı, ve bu şirketin kurumsal marka hikaye danışmanlığını yürüttü. Ardından kendi şirketi Storytelling Academy’nin Londra şubesini kurdu ve uluslararası markalara hikayeleştirme danışmanlığını yapmaya başladı. Halen Londra’da yaşayan Eda, hikaye sanatı ve bilimi üzerine çalışıyor, uluslararası kişi, kurum ve markaların hikayelerini keşfedebilmeleri ve etkili anlatabilmeleri için özel danışmanlık ve eğitimler veriyor. IFA Paris, Bahçeşehir Üniversitesi, Londra Brunel Üniversitesi’nde hikaye sanatı ve bilimi üzerine dersler veriyor. ShowTurk’te yayınlanan, Avrupa ve İngiltere’deki kişi ve markaların hikayelerini ekrana taşıyan, Ada Ekranı TV programının hikaye danışmanlığını ve sunuculuğunu üstleniyor. https://edabayraktar.com/          Dr. Ümit AKÇAKAYA

       (Psikoterapist & Yazar)

Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli danışmanlık merkezleri ve kolejlerde psikolojik danışman olarak çalıştım. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Uygulamalı Psikoloji” alanında yüksek lisans yaptım ve Psikoterapi Enstitüsü’nde üç yıl süren “Bütüncül Psikoterapi” eğitimini tamamlayarak “Bütüncül Psikoterapist” unvanını alamaya hak kazandım. Bu süre zarfında Jungian Terapist Prof. Dr. İsmail Ersevim'den bireysel analiz ve süpervizyonlar aldım.

Sonrasında Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, “Kişilerarası İletişim” bölümünde doktoramı aldım. Doktora tez konum Carl Gustav Jung'un Analitik Psikoloji kuramı ve Joseph Campbell'ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu üzerine olmuştur.

Jungian Psikanalist Dr. Avi Cohen Bar'dan ICF Onaylı Uluslararası geçerliliği olan Jungian Coach (Insensive Coaching Training of 99 ICF ACSTH Hours) sertifikam bulunmakta.

Ayrıca Carl Gustav Jung'un Analitik Psikoloji temelli herkese açık online "İçe Bakış & Uyanış Atölyesi ve "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu & Arketipsel Sembolojisi" konularında  grup atölyeleri ve ruh sağlığı profesyonellerine yönelik "Jungian Danışmanlık" online eğitimleri vermekteyim. 

Ayrıca yetişkinlere yönelik Jungian online psikolojik danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Kişilik yapılanmalarını anlattığım "UYANIŞ - KİŞİLİĞİN GİZİL KODLARI" , ruhsal bir değişimi ve dönüşümü gerçekleştiren danışanlarımın öykülerine yer verdiğim "DÖNÜŞÜM KİTABI" ve "ÖZGÜR RUHLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK", "KAYIP KENDİLİĞİN İZİNDE - KAHRAMANIN YOLCULUĞU" isimli dört adet kitabım bulunmakta.

Çalışmalarıma katılan kişilerin yorumlarını okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: 

https://www.umitakcakaya.com/yorumlar