KAHRAMANIN YOLCULUĞU ŞİRİNCE: SANATLA GÖLGE ÇALIŞMASI

KAHRAMANIN YOLCULUĞU ŞİRİNCE: SANATLA GÖLGE ÇALIŞMASI

Psikoterapist Dr. Ümit Akçakaya ve Görsel Sanatlar Eğitmeni&Yaşam Rehberi Pınar Yılmaz ile

İzmir Şirince Kayserkaya Dağ Evlerinde

DOĞA KAMPI / 9-10-11 Haziran


"Görüşünüz, yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. 

Dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar.

CARL GUSTAV JUNG

Kampta Yer Verilecek Konular

Joseph Campbell ve Kahramanın Yolculuğu C. G. Jung temelli İnsanın Ruhsal Yapısı, Bilinç, Ego, Bilinçdışı, Ortak Bilinçdışı Kavramları, Persona, Gölge, Kolektif Gölge, Kendilik ve Kahraman Arketipleri, Egonun Savunma Mekanizmaları ve Gölge Çalışmaları (Shadow Work)

Çalışmanın Amacı

Joseph Campbell'ın Kahramanın Yolculuğu ve Carl Gustav Jung’un Analitik Psikoloji Kuramını temel alarak katılımcıların; arketipsel bir bakış açısı geliştirerek kendi iç dünyalarını tanımaları, ilişkilerini ve yaşamı anlamlandırmaları, bireyleşme (kendini gerçekleştirme) konularında farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır.

 SANATLA FARKINDALIK ÇALISMALARI

Güzel sanat; kişinin elinin, aklının ve kalbinin birlikte hareket ettiği şeydir.”

- John Ruskin


“Sanat üretimi, özgürlüğün çığlığıdır.”

- Christo


Sanatın her türü başlı başına bir terapidir . Çünkü insanın ruhsal dünyasında başlayan her sorun dışavurum yaşayamamasının bir sonucudur. Dolayısı ile sanatsal uygulamalar bu noktada iyileştirici güce sahiptir.

Sanatla farkındalık çalışmaları kişilerin zihninde tuttuğu dışa vurmakta zorlandığı bilinç düzeyinde ifade edemediği düşunceleri duyguları tekrar dışa vurup sorunlarını azaltmayı hedeflemiş bir yöntemdir.

Kampımızda kendini tanımaya ve gelistirmeye yönelik teorik bilginin yanısıra sanatsal uygulamaların ve   akşamları film atölyesi ateş başı sohbetlerinde olacağı doğada huzurlu bir ortamda   keyifli bir o kadar da farkındalık yaşayacağınız  3 gün geçirme şanssınız olacak...

Bu kamp kendimi tanımak kendi merkezimde olmak istiyorum diyenlere bir davettir...

Kişi sayımız sınırlı olacağından  ve otelimizin bize verdiği  rezervasyon süresi nedeniyle bu ay içerisinde kayıtlarımızı tamamlamamız gerekmektedir.

Anlayışınız ve duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederiz...


Konaklama seçenekleri:

Double konaklamalar için;

Standart oda ve bungalovlarda kişi başı  6000 

Delux evler kişi başı  7000 

Triple konaklamalar için;

Standart odalar kişi başı  5.500 

Delux evler kişi başı  6300 şeklindedir.


Kamp alanımızı ziyaret etmek isterseniz 

https://kayserkaya.com.tr/


İletişim ve detaylı bilgi 

05358865085


DAHA ÖNCE KAHRAMANIN YOLCULUĞU VE GÖLGE ÇALIŞMASINA KATILANLAR NELER DEDİ?

Ayşe Y. (Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Buluşma İstanbul Etkinliğine Katılan)

Daha önce kitaplarını okuduğum ve video yayınlarını izlediğim Ümit hocanın ilk kez yüz yüze eğitimine katıldım. Kendim de bir Jung hayranı olarak Ümit hocanın bilgisine ve araştırmalarına çok değer veriyorum. Başlangıçta yüz yüze ve topluluk içinde “Gölgem ile Buluşmak” fikri beni hem çok heyecanlandırmış hem de tedirgin etmişti. Ama Ümit hocanın deneyimi ve yol göstericiliği ile çok anlamlı, derinlikli ve keyifli bir 2 gün geçirdik. İçimde aydınlığa (bilince) çıkmayı bekleyen ve benimle bütünleşmek isteyen karanlık parçalarımı uygulamalı olarak adım adım orada görmek müthiş bir deneyimdi. Grup çalışmasının verdiği dinamiklerle kollektifte ne kadar çok ortak gölgelerimiz olduğunu gördük ve bunları bizlerin de rol aldığı canlı oyunlarla Ümit hocanın rehberliğinde fark ettik. Gerçekten müthişti. Buradan bir kez daha gruptaki aynalarıma ve Ümit hocama teşekkür etmek isterim. Yol uzun, yine bir yerlerde başka eğitimlerde görüşeceğimize eminim.

Ceren Çam (Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Buluşma İstanbul Etkinliğine Katılan)

İnsanın yaşadığı krizlerin kişiye bambaşka bir yol açtığını ve aslında  görünmeyi sana göstermeye çalıştığını Ümit Hoca'nın "gölgelerle yüzleşme" atölyesinde tam olarak deneyimledim.

Ümit hocamız bilgilerini sade ve anlaşılır bir dille aktarıyor. Gerçeklerle yüzleşmek ona teslim olmaktan geçiyormuş. İç çatışmalarımın nedenlerini hep aydınlıkta aramışım. Aslında cevaplar karanlık gölge yanlarımda saklıymış. Kendi iç  dünyamızın derinlikleri bizi korkutsa da,  canımızı acıtsa da kendi iç mağaralarımıza ışık tutmadan bütünlüğe ulaşmanın zor olduğunu fark ettim. Özüme ait olan sesi daha iyi duymaya başladım. Gölgelerimizle yüzleştikçe hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bir kez daha  iyi anladım:)

Karanlığıma ışık tutan Rehberim Ümit Hocama ve yol arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
Atölyede yaşadığım  farkındalık dolu deneyimi herkese tavsiye ederim.


Şeyda Koç (Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Buluşma İzmir Etkinliğine Katılan)

Yarım asırlık bir yolda, düşe kalka yürümüşlükle aldığım mesafede, iki günlük bir mola gibi.. Hepsi birbirine çok benzeyen ve bir o kadar da farklı yaşamların çakıştığı, bir atölyede toplanışımız... Jung'un "manidar tesadüfleri"ni anlatan Ümit'le ( daha önce youtube da başlayan ve ardından online atölye ile devam edip de yaşadığım şehirden İzmir'e doğru beni götüren) benim "manidar tesadüf"ümde karşılaşmam.. Bu karşılaşmanın ötekileri.. Yaşlarımızın, ortak acılarda eşitlendiği bir denkliğin diğer özneleri olan ötekileri

.. her biri benden parçalar taşıyan, her birinden benim parçalar taşıdığım..

Derinliklerimin karanlığına bir mum yakıp kendimle karşılaşmam, "aman da pek ecüş bücüş buu!!" diyerek önce bakmakta zorlanmam, ardından bana seslenen "ecüş bücüşü” karanlıkta koymaya razı olmamam... Onu sarıp, yukarılara taşımam. Taşırken üzerine düşen gözyaşlarımla her yanını ıslatmam.. Sonra, cesaretimin ve gözyaşlarımın sihiri ile güzelleşmesine şaşırmam.. İşte bu atölyedeki yolculuğumun özeti...

Anladım ki, yol uzun, karanlık yoğun, ama gölgemdeki ecüş bücüşleri çıkaracak yüreğim varsa, ışık hep var.. 

Bazen öyle bir mucize olur ki, yarım asırlık enkaz altından çıkarır insan kendini de.. ve der ki:

"Vay be, işte bu tam bir mucize.."


Ülkü Nazlım (Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Buluşma Ankara Etkinliğine Katılan)

Ümit hocam öncelikle yaptığınız atölye ve gölge çalışmalarında ister online ister yüz yüze olsun, kapsayıcılığınız, alan tutuşunuz, empati ve şefkatle yaklaşmanız,  destekleyici tavırlarınızı çok değerli buluyorum. Çünkü gölge ile yüzleşme cesaret isteyen ve şefkatle desteklenilmesi gereken bir süreç ve bu anlamda insanın size güvenle teslim edebilmesi çok mümkün oluyor. Bununla birlikte bilgi aktarımındaki cömertliğiniz  yoğun uygulama yaparak bizi zorlayan parçalarımızın dönüşümüne ağırlık vermeniz bizi çok besliyor. Şunu itiraf etmeliyim ki son dönem üzerimde yaptığınız gölge çalışmalarıyla potansiyellerimi daha çok açığa çıkarmaya başladım ve çok şükür ki ruhumun gerçekten özgüşmeye başladığını, daha kendim olabildiğimi hissettim.. Bu tarif edilemeyecek, hasret kaldığım bir duyguydu. Her şey için çok teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş

Neşe E. (Kahramanın Yolculuğu Gölgeyle Buluşma İstanbul Etkinliğine Katılan)

Ümit Hoca'yla çıktığımız bu 2 günlük keyifli yolculuk, içindeyken 2 saat gibi geçen, sonrasında ise yaşattığı farkındalıkları ve kazanımlarıyla sanki yıllar sürecek bir eğitim ve çalışma yolculuğu oldu.

Burada Ümit Hoca'nın konuyu çok anlaşılır bir şekilde sunuşu, çalışmalardaki rehberliği (ustalığı) gerçekten takdire layıktı. Grubun enerjisi de; bizleri bir araya getirenin tesadüfler olmadığını bir kez daha gösterdi.

Aslında hepimizin ayrı hayat hikayeleri olsa da orada ortak parçalarımızla buluşmak, bunlarla yüzleşmek, birlikte şifalandığımızı hissetmek çok güzeldi. Bizleri bir araya getiren, tuttuğu fenerle yolu aydınlatan Ümit Hoca'ma ve bu yolculukta buluştuğum diğer parçalarıma sonsuz teşekkürle


Aşağıdaki linkten daha önce Kahramanın Yolculuğu çalışmasına katılanların diğer yorumlarını okuyabilirsiniz:

https://www.umitakcakaya.com/yorumlar


Gölge çalışması Nedir ? Bu konudaki bilgiyi aşağıdaki videodan alabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=oUZKMrT1HJ0&t=3s